Suuri Maalaustapahtuma 10.7.

 

 

Suuren Maalaustapahtuman virallinen sivusto: www.maalaustapahtuma.fi

Suuressa Maalaustapahtumassa voi jokainen maalata, piirtää tai tehdä yhteistaideteoksen! Tekniikka on vapaa! Tapahtumaan voi ottaa osaa yksin, yhdessä, ryhmässä, seurassa tai osallistumalla isompaan tapahtumaan. Päivä on Helene Schjerfbeckin syntymäpäivä ja nimetty Kuvataiteen päiväksi.

Eri paikkakunnilla ympäri Suomea järjestetään yhteisiä ilmaisia tapahtumia, joihin on helppo osallistua.


Tapahtuma voi olla pieni sovittu kokoontuminen tai isompi tilaisuus. Ilmoita siitä meille, niin lisäämme sen Tapahtumapaikat-sivulle. Ilmoitathan meille myös, onko tapahtuma avoin kaikille.

Sähköposti: maalaustapahtuma@gmail.com

Suuren Maalaustapahtuman sivustolta saa myös ladata ilmaista materiaalia omaan tapahtumaan.


Julkaise kuvia 10.7. tekemistäsi teoksista ja tapahtumista Instagramissa tai Facebookissa.

 

OHJEET
HUOM! liitäthän teoskuvaan tekijän nimen, teoksen nimen ja paikan

Instagram
#maalaustapahtuma
@maalaustapahtuma


Facebook, pääsivu (Jos et itse pysty jakamaan kuvaa Facebookissa, voit lähettää sen sähköpostiin maalaustapahtuma@gmail.com, josta jaamme sen Facebookiin. Liitäthän teoskuvaan tekijän nimen, teoksen nimen ja paikan)

 

OSALLITUJIEN JULKAISEMIA KUVIA NÄHTÄVILLÄ OSOITTEISSA


LIPUTUSPÄIVÄ (suositus)
 
Suomen Akvarellitaiteen yhdistys ry toivoo, että taidemuseot, galleriat ja yksityishenkilöt eri puolilla Suomea viettäisivat kuvataiteen päivää liputtamalla.


Tapahtumatoimikunnan puheenjohtaja
Jaana Kangas janna.kangas@gmail.com

Muu Suomi, yhteyshenkilöt

*Pohjoinen Suomi, Tornio: Tarja Hooli, tarja.hooli@tornio.fi
*Pohjoinen Suomi, Oulu:
Jaana Kokko-Alakärppä, info@artfermaatti.fi
*Savo, Itä-Suomi, Kuopio: Kirsi-Marja Myöhänen, kirsi-marja@myohanen.net
*Pohjanmaa, Pietarsaari: Kerstin Sunabacka, kerstin_sunabacka@hotmail.com
*Itä-Suomi, Etelä-Savo, Mikkeli, Juva: Anu Ahonen, anu.ahonen@iki.fi
*Pirkanmaa,Tampere: Sirkkaliisa Virtanen, sirkkaliisa.virtanen@tampere.fi
*Kymenlaakso, Loviisa: Masa Karhula, masa.karhula@kettukarhuhirvi.fi
*Lounais-Suomi, Turku: Minna Sartes, minna.sartes@turku.fi
*Uusimaa, Helsinki: Riitta Halttunen-Sommardahl, riitta.halttunen-sommardahl@elisanet.fi 
                                                                           


 

   
 


 

Kimmo Pulli maalaamassa
Cafe Ekbergin edessä 2013.
   
   Vuoden 2015 yleisöäänestyksen voittanut
   Sinikka Grasbergerin "Minun Helsinkini".